IELTS Hazırlık Kursu

IELTS Hazırlık Kursu

IELTS yurtdışında yaşamak veya çalışmak isteyen, yurt dışında kariyer yapmak isteyen ve göçmenlik başvurusunda bulunmak isteyenler için kazanılması gereken dil sınavıdır. Ülkemizde de bir çok üst seviye şirket gerek şirkete alımlarda gerek dil tazminatlarında IELTS skoru aramaktadır. Türkiye`de Şubat 2014`te IELTS sınavının YÖK`te denkliği kalkdırılmış olmasına rağmen bazı üniversiteler yüksek lisans programlarında IELTS talep edebilmektedir.

IELTS sınavı, 2 saat 45 dakika sürer ve dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere dört ayrı bölümden oluşur. Bu bölümleri tek tek incelersek; Listening (dinleme) bölümü 30 dakika sürer ve bu bölümde 40 soru bulunur. Genel bir sohbet ya da herhangi bir şehir, müze hakkında bilgi veren genel bir konuşma bu bölümü oluşturacaktır. Her konuşma ya da kayıt sadece bir kez dinletilir.
Reading (okuma) bölümü 60 dakika sürer ve dinleme bölümünde olduğu gibi 40 sorudan oluşur. Akademik IELTS sınavında üç okuma parçası bulunur ve bunlar kitap, gazete ve dergilerden alınmış parçalardır. Bu bölümden yeterli bir not alabilmek için parçayı anladığınızı göstermeniz gerekir. Genel IELTS sınavında ise kişinin İngilizce konuşulan bir ülkede karşılaşabileceği türden materyaller karşısına çıkar.
Writing (yazma) bölümü bir saat sürer ve iki kısımdan oluşur. Akademik sınavda gösterilen şema veya tablodaki bilgi hakkında yaklaşık 150 kelimelik bir rapor yazılması istenir. İkinci kısımda ise bir durum ya da kavram hakkındaki düşüncelerinizi 250 kelime ile anlatmanız istenir. Genel sınavda ise, bir şeyi 150 kelime ile açıklamanız istenirken ikinci kısımda belli bir durum üzerine 250 kelime ile görüşlerinizi bildirmeniz beklenir.

Speaking (konuşma) bölümünün süresi ise 10 dakika ile 15 dakika arasında değişir. Görüşmeyi yürüten kişinin nerede yaşadığınıza, hobilerinize ve kişisel konulardaki sorularına cevap vermeniz gerekir. Bunun yanında hazırlanmanız için bir dakika verilen özel bir konu hakkında konuşmanız gereklidir. Son dakikalar ise daha genel konulardan konuşularak geçirilir ve sınav sona erer.
Katılımcılar 1’den 9’a kadar olan puanlamaya göre bir skor elde ederler. Geçme veya kalma skoru yoktur. IELTS sınavı düzey belirleme sınavı olarak ne kadar İngilizce bildiğinizi ölçümlemeye yarayan bir sınavdır.
Başvuruda bulunmak veya daha çok bilgiye www.ielts.org websitesinden ulaşabilirsiniz.

Kurumumuz IELTS sınavına ögrencilerini başarılı bir şekilde hazırlamaktadır.  Dersleri yabancı hoca ile ve kişiye uygun program oluşturularak verilmektedir.

    × Merhaba